vim to jest edytor tekstu, a w sumie klon edytora vi. vim posiada własną licencję tzw. Vim License, jest to licensja Charityware kompatybilna z GPL.
Dodam, że to bardzo powszechny program w tych kręgach :)
Tryby Pracy
vim jako edytor modalny używa trybów pracy. Takich trybów jest wiele ale z praktycznych powodów omawiam parę z nich.
Po uruchomieniu edytora poprzez komendę vim wrzuca nas w domyślny - NORMAL. Aby wprowadzić tekst można wcisnąć klawisz Insert lub małą literę i. Edytor wskaże, że obecny tryb jako INSERT tym samym jesteśmy w stanie wprowadzać tekst. Aby opuścić tryb INSERT należy wsciśnać Esc, lub też C-c albo C-[, zakładając że nam się śpieszy.
Inny tryb VISUAL to tryb w którym możemy zaznaczyć pole tekstu i ewentualnie potem nim manipulować. W tryb można wejść poprzez wciśnięcie małej litery v.
Jest też tryb REPLACE